Zawód inżyniera kojarzy się z solidnością, przede wszystkim w zakresie wiedzy i umiejętności nabytych, które łatwo określić, jako trwałe. Dynamika zmienności i dostosowywanie metod działania do postępu cywilizacyjnego niewiele ma jednak wspólnego z trwałością w jej powszechnym rozumieniu.
Niemniej, sytuacja współczesnych inżynierów wymusza na nich nadążanie za innowacjami – to jedyna słuszna droga rozwoju, umożliwiająca branie czynnego udziału w zdobyczach współczesnego świata. Standardowa wiedza, zdobywana podczas studiów, może obecnie stać się niewystarczająca.
Efektywny rozwój inżynierów jakości prowadzi w stronę dokształcania się w dziedzinach informatyczno-technologicznych. Zdobycie dodatkowego fakultetu lub chociażby odbycie kursów lub szkoleń to jedne z wielu dostępnych możliwości. Najbardziej przydatny z pewnością okaże się rozwój w kierunku automatyki i robotyki, coraz popularniejszych w organizacji procesów produkcyjnych. Nowoczesne systemy analizy danych także wpływają na realizację zadań zawodowych inżynierów jakości, wyraźnie ją usprawniając.
W jakich jeszcze dziedzinach mogą się rozwijać inżynierowie, by zwiększyć swoje kompetencje? Przede wszystkim jest to branża IT, a także programowanie, cyberbezpieczeństwo, a nawet sztuczna inteligencja. Warto również rozwijać umiejętności miękkie i zdolność komunikacji , gdyż praca zespołowa jest obecnie jednym z priorytetów dla pracodawców.
2 odpowiedzi do “Jakie drogi rozwoju stoją przed współczesnymi inżynierami jakości?”
Każdy powinien pomyśleć o rozwoju.
Tak, możliwości rozwoju jest bardzo dużo.