Jakie drogi rozwoju stoją przed współczesnymi inżynierami jakości?

Jakie drogi rozwoju stoją przed współczesnymi inżynierami jakości?

Zawód inżyniera kojarzy się z solidnością, przede wszystkim w zakresie wiedzy i umiejętności nabytych, które łatwo określić, jako trwałe. Dynamika zmienności i dostosowywanie metod działania do postępu cywilizacyjnego niewiele ma jednak wspólnego z trwałością w jej powszechnym rozumieniu.

Niemniej, sytuacja współczesnych inżynierów wymusza na nich nadążanie za innowacjami – to jedyna słuszna droga rozwoju, umożliwiająca branie czynnego udziału w zdobyczach współczesnego świata. Standardowa wiedza, zdobywana podczas studiów, może obecnie stać się niewystarczająca.

Efektywny rozwój inżynierów jakości prowadzi w stronę dokształcania się w dziedzinach informatyczno-technologicznych. Zdobycie dodatkowego fakultetu lub chociażby odbycie kursów lub szkoleń to jedne z wielu dostępnych możliwości. Najbardziej przydatny z pewnością okaże się rozwój w kierunku automatyki i robotyki, coraz popularniejszych w organizacji procesów produkcyjnych. Nowoczesne systemy analizy danych także wpływają na realizację zadań zawodowych inżynierów jakości,  wyraźnie ją usprawniając.

W jakich jeszcze dziedzinach mogą się rozwijać inżynierowie, by zwiększyć swoje kompetencje? Przede wszystkim jest to branża IT, a także programowanie, cyberbezpieczeństwo, a nawet sztuczna inteligencja. Warto również rozwijać umiejętności miękkie i zdolność komunikacji , gdyż praca zespołowa jest obecnie jednym z priorytetów dla pracodawców.

2 odpowiedzi do “Jakie drogi rozwoju stoją przed współczesnymi inżynierami jakości?”

Avatar for Ewa
    Avatar for Michał

Zostaw komentarz